KTD250B227M90A0B00
KTD250B227M90A0B00
KTD250B227M90A0B00
lmages are for reference only.
  • Part Number
    KTD250B227M90A0B00
  • Description
    CAP CER 220UF 25V X7R RADIAL
  • Delivery Services
220 µF ±20% 25V Ceramic Capacitor X7R Radial
Quick Inquiry
KTD250B227M90A0B00
Manufacturer Chemi-Con
Series
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mfr Chemi-Con
Series NTD
Capacitance 220 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications SMPS Filtering
Failure Rate -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.886" L x 0.315" W (22.50mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.787" (20.00mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.787" (20.00mm)