KTD250B156K43A0T00
KTD250B156K43A0T00
KTD250B156K43A0T00
lmages are for reference only.
  • Part Number
    KTD250B156K43A0T00
  • Description
    RADIAL CERAMIC
  • Delivery Services
15 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R Radial
Quick Inquiry
KTD250B156K43A0T00
Series NTD
Packaging Cut Tape (CT)-->Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 15 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive, SMPS Filtering
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.256" L x 0.157" W (6.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)