KTD250B107M80A0B00
KTD250B107M80A0B00
KTD250B107M80A0B00
lmages are for reference only.
  • Part Number
    KTD250B107M80A0B00
  • Description
    CAP CER 100UF 25V X7R RADIAL
  • Delivery Services
100 µF ±20% 25V Ceramic Capacitor X7R Radial
Quick Inquiry
KTD250B107M80A0B00
Series NTD
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 100 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications SMPS Filtering
Failure Rate -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.531" L x 0.236" W (13.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.591" (15.00mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)