LNT1V103MSE
LNT1V103MSE
LNT1V103MSE
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LNT1V103MSE
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 10000UF 20% 35V SCREW
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Delivery Services
10000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
LNT1V103MSE
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series LNT
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 10000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 4.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 5.405 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 3.268" (83.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute LNT1V103MSEN LNT1V104MSE LNT1V104MSEB LNT1V104MSEN
Part Number LNT1V103MSEN LNT1V104MSE LNT1V104MSEB LNT1V104MSEN
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 10000UF 20% 35V SCREW CAP ALUM 100000UF 20% 35V SCREW CAP ALUM 100000UF 20% 35V SCREW CAP ALUM 100000UF 20% 35V SCREW