LNT1V333MSEN
LNT1V333MSEN
LNT1V333MSEN
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LNT1V333MSEN
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 33000UF 20% 35V SCREW
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Delivery Services
33000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
LNT1V333MSEN
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series LNT
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 33000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 7.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 11.1 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.866" (22.00mm)
Size / Dimension 2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max) 3.268" (83.00mm)