LNT1V103MSEN
LNT1V103MSEN
LNT1V103MSEN
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LNT1V103MSEN
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 10000UF 20% 35V SCREW
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Delivery Services
10000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
LNT1V103MSEN
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series LNT
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 10000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 4.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 7.05 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 3.268" (83.00mm)