LNT1V153MSE
LNT1V153MSE
LNT1V153MSE
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LNT1V153MSE
  • Description
    CAP ALUM 15000UF 20% 35V SCREW
  • Delivery Services
15000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
LNT1V153MSE
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 15000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 5.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 5.865 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 3.268" (83.00mm)
Parts with Similar Specifications
Product Attribute LNT1V153MSEN LNT1V103MSE LNT1V103MSEN LNT1V104MSE
Part Number LNT1V153MSEN LNT1V103MSE LNT1V103MSEN LNT1V104MSE
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 15000UF 20% 35V SCREW CAP ALUM 10000UF 20% 35V SCREW CAP ALUM 10000UF 20% 35V SCREW CAP ALUM 100000UF 20% 35V SCREW