LNT1V104MSEB
LNT1V104MSEB
LNT1V104MSEB
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LNT1V104MSEB
  • Description
    CAP ALUM 100000UF 20% 35V SCREW
  • Delivery Services
100000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
LNT1V104MSEB
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 100000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 13.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 20.4 A @ 10 kHz
Lead Spacing 1.126" (28.60mm)
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max) 4.843" (123.00mm)