LNT1V333MSE
LNT1V333MSE
LNT1V333MSE
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LNT1V333MSE
  • Description
    CAP ALUM 33000UF 20% 35V SCREW
  • Delivery Services
33000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
LNT1V333MSE
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 33000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 7.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 8.51 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.866" (22.00mm)
Size / Dimension 2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max) 3.268" (83.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute LNT1V333MSEB LNT1V333MSEN LNT1V103MSE LNT1V103MSEN
Part Number LNT1V333MSEB LNT1V333MSEN LNT1V103MSE LNT1V103MSEN
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 33000UF 20% 35V SCREW CAP ALUM 33000UF 20% 35V SCREW CAP ALUM 10000UF 20% 35V SCREW CAP ALUM 10000UF 20% 35V SCREW