LNT1V224MSE
LNT1V224MSE
LNT1V224MSE
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LNT1V224MSE
  • Description
    CAP ALUM 220000UF 20% 35V SCREW
  • Delivery Services
220000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
LNT1V224MSE
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 220000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 17.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 20.01 A @ 10 kHz
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Size / Dimension 3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max) 5.630" (143.00mm)
Parts with Similar Specifications
Product Attribute LNT1V224MSEB LNT1V224MSEN LNT1V103MSE LNT1V103MSEN
Part Number LNT1V224MSEB LNT1V224MSEN LNT1V103MSE LNT1V103MSEN
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 220000UF 20% 35V SCREW CAP ALUM 220000UF 20% 35V SCREW CAP ALUM 10000UF 20% 35V SCREW CAP ALUM 10000UF 20% 35V SCREW