LSY T675-R1S2-1-0+S1U2-35-0-30-R18-Z
lmages are for reference only.
  • Part Number
  • Manufacturer
    ams-OSRAM USA INC.
  • Description
    LED TOPLED 633/587 RED/YLW 4PLCC
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    4-PLCC
  • Delivery Services
Red, Yellow 633nm, 587nm LED Indication - Discrete 2.0V Red, 2.0V Yellow 4-PLCC
Quick Inquiry
Get the Price Now!
Specifications
Category Optoelectronics - LED Indication Discrete -
Manufacturer ams-OSRAM USA INC.
Series Multi TOPLED®
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Color Red, Yellow
Configuration -
Lens Color -
Lens Transparency -
Millicandela Rating 196mcd Red, 445mcd Yellow
Lens Style Round with Flat Top
Lens Size 2.40mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.0V Red, 2.0V Yellow
Current - Test 30mA
Viewing Angle 120°
Mounting Type Surface Mount
Wavelength - Dominant 633nm, 587nm
Wavelength - Peak 645nm, 594nm
Features -
Package / Case 4-PLCC
Supplier Device Package 4-PLCC
Size / Dimension 3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max) 2.10mm