LSY T67B-S2T2-1-0+T1U1-26-0-30-R18-ZR-MM
lmages are for reference only.
  • Part Number
  • Manufacturer
    ams-OSRAM USA INC.
  • Description
    LED RED/YLW CLEAR 4PLCC SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    4-PLCC
  • Delivery Services
Red, Yellow 633nm Red, 588nm Yellow LED Indication - Discrete 2.1V Red, 2.1V Yellow 4-PLCC
Quick Inquiry
Get the Price Now!
Specifications
Category Optoelectronics - LED Indication Discrete -
Manufacturer ams-OSRAM USA INC.
Series Multi TOPLED®
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Color Red, Yellow
Configuration Independent
Lens Color Colorless
Lens Transparency Clear
Millicandela Rating 337mcd Red, 420mcd Yellow
Lens Style Round with Flat Top
Lens Size 2.40mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.1V Red, 2.1V Yellow
Current - Test 30mA Red, 30mA Yellow
Viewing Angle 120°
Mounting Type Surface Mount
Wavelength - Dominant 633nm Red, 588nm Yellow
Wavelength - Peak 645nm Red, 594nm Yellow
Features -
Package / Case 4-PLCC
Supplier Device Package 4-PLCC
Size / Dimension 3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max) 2.10mm