LSY T676-P2R1-1-0+Q2S1-35-0-20-R18-Z
lmages are for reference only.
  • Part Number
  • Manufacturer
    ams-OSRAM USA INC.
  • Description
    LED RED/YELLOW CLEAR 4PLCC SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    4-PLCC
  • Delivery Services
Red, Yellow 633nm Red, 587nm Yellow LED Indication - Discrete 2V Red, 2V Yellow 4-PLCC
Quick Inquiry
Get the Price Now!
Specifications
Category Optoelectronics - LED Indication Discrete -
Manufacturer ams-OSRAM USA INC.
Series Multi TOPLED®
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Color Red, Yellow
Configuration Independent
Lens Color Colorless
Lens Transparency Clear
Millicandela Rating 98mcd Red, 157mcd Yellow
Lens Style Round with Flat Top
Lens Size 2.40mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2V Red, 2V Yellow
Current - Test 20mA Red, 20mA Yellow
Viewing Angle 120°
Mounting Type Surface Mount
Wavelength - Dominant 633nm Red, 587nm Yellow
Wavelength - Peak 645nm Red, 591nm Yellow
Features -
Package / Case 4-PLCC
Supplier Device Package 4-PLCC
Size / Dimension 3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max) 2.10mm