LSY T67B-S1T2-1-0+T1U2-35-0-30-R18-Z
lmages are for reference only.
  • Part Number
  • Description
    LED RED/YLW CLEAR 4PLCC SMD
  • Delivery Services
Red, Yellow 633nm Red, 588nm Yellow LED Indication - Discrete 2.1V Red, 2.1V Yellow 4-PLCC
Quick Inquiry
Lens Transparency Clear
Millicandela Rating 315mcd Red, 495mcd Yellow
Lens Style Round with Flat Top
Lens Size 2.40mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.1V Red, 2.1V Yellow
Current - Test 30mA Red, 30mA Yellow
Viewing Angle 120°
Mounting Type Surface Mount
Wavelength - Dominant 633nm Red, 588nm Yellow
Supplier Device Package 4-PLCC
Size / Dimension 3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max) 2.10mm