PA2050.233NL
PA2050.233NL
PA2050.233NL
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PA2050.233NL
  • Manufacturer
    Pulse Electronics
  • Description
    FIXED IND 23UH 8A 13.7 MOHM SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
23 µH Shielded Wirewound Inductor 8 A 13.7mOhm Nonstandard
Quick Inquiry
PA2050.233NL
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Pulse Electronics
Series PA2050NL
Packaging Tray
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Wirewound
Material - Core -
Inductance 23 µH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 8 A
Current - Saturation (Isat) 9.8A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 13.7mOhm
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test -
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.875" L x 0.750" W (22.23mm x 19.05mm)
Height - Seated (Max) 0.480" (12.20mm)