PA2050.363NL
PA2050.363NL
PA2050.363NL
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PA2050.363NL
  • Description
    FIXED IND 36UH 6A 21.6 MOHM SMD
  • Delivery Services
36 µH Shielded Wirewound Inductor 6 A 21.6mOhm Nonstandard
Quick Inquiry
PA2050.363NL
Material - Core -
Inductance 36 µH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 6 A
Current - Saturation (Isat) 8A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 21.6mOhm
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 130°C
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.875" L x 0.750" W (22.23mm x 19.05mm)
Height - Seated (Max) 0.480" (12.20mm)