PA2050.582NL
PA2050.582NL
PA2050.582NL
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PA2050.582NL
  • Description
    FIXED IND 5.8UH 14.4A 4.4MOHM SM
  • Delivery Services
5.8 µH Shielded Wirewound Inductor 14.4 A 4.4mOhm Nonstandard
Quick Inquiry
PA2050.582NL
Material - Core -
Inductance 5.8 µH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 14.4 A
Current - Saturation (Isat) 22A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 4.4mOhm
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 130°C
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.875" L x 0.750" W (22.23mm x 19.05mm)
Height - Seated (Max) 0.480" (12.20mm)