PA2050.273NL
PA2050.273NL
PA2050.273NL
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PA2050.273NL
  • Description
    FIXED IND 27UH 7.8A 14.9MOHM SMD
  • Delivery Services
27 µH Shielded Wirewound Inductor 7.8 A 14.9mOhm Nonstandard
Quick Inquiry
PA2050.273NL
Material - Core -
Inductance 27 µH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 7.8 A
Current - Saturation (Isat) 9A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 14.9mOhm
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 130°C
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.875" L x 0.750" W (22.23mm x 19.05mm)
Height - Seated (Max) 0.480" (12.20mm)