PA2050.413NL
PA2050.413NL
PA2050.413NL
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PA2050.413NL
  • Description
    FIXED IND 41UH 6A 23.1 MOHM SMD
  • Delivery Services
41 µH Shielded Wirewound Inductor 6 A 23.1mOhm Nonstandard
Quick Inquiry
PA2050.413NL
Material - Core -
Inductance 41 µH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 6 A
Current - Saturation (Isat) 7.3A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 23.1mOhm
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 130°C
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.875" L x 0.750" W (22.23mm x 19.05mm)
Height - Seated (Max) 0.480" (12.20mm)