Part Number
PA2050.782NL
Manufacturer
Pulse ElectronicsDescription
FIXED IND 7.8UH 13.3A 5.1MOHM SM
Datasheet
DatasheetPackage
Nonstandard
In Stock
96,789 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

PA2050.782NL
lmages are for reference only.PA2050.782NL
FIXED IND 7.8UH 13.3A 5.1MOHM SM
DatasheetNonstandard
96,789 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

7.8 µH Shielded Wirewound Inductor 13.3 A 5.1mOhm Nonstandard
PA2050.782NL

| Category | Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors - |
| Manufacturer | Pulse Electronics |
| Series | PA2050NL |
| Packaging | Tray |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Wirewound |
| Material - Core | - |
| Inductance | 7.8 µH |
| Tolerance | ±10% |
| Current Rating (Amps) | 13.3 A |
| Current - Saturation (Isat) | 18A |
| Shielding | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 5.1mOhm |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 130°C |
| Inductance Frequency - Test | - |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.875" L x 0.750" W (22.23mm x 19.05mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.480" (12.20mm) |
| Base Product Number | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | PA2050.103NL | PA2050.193NL | PA2050.233NL | PA2050.273NL |
| Manufacturer | Pulse Electronics | Pulse Electronics | Pulse Electronics | Pulse Electronics |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | FIXED IND 10.2UH 12.5A 5.8 MOHM | FIXED IND 19.4UH 8.5A 12.6 MOHM | FIXED IND 23UH 8A 13.7 MOHM SMD | FIXED IND 27UH 7.8A 14.9MOHM SMD |
| Series | Pulse Electronics | Pulse Electronics | Pulse Electronics | Pulse Electronics |
| Packaging | Tray | Tray | Tray | Tray |

Recommended Products











| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |