QYX1H223JTP
QYX1H223JTP
QYX1H223JTP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    QYX1H223JTP
  • Description
    CAP FILM 0.022UF 5% 50VDC RADIAL
  • Delivery Services
0.022 µF Film Capacitor 50V Polyester Radial
Quick Inquiry
QYX1H223JTP
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.022 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 50V
Dielectric Material Polyester
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.256" L x 0.138" W (6.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Applications General Purpose
Ratings -
Features -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute QYX1H223JTP1FD QYX1H223JTP3TA QYX1H223KTP QYX1H223KTP1FD
Part Number QYX1H223JTP1FD QYX1H223JTP3TA QYX1H223KTP QYX1H223KTP1FD
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP FILM 0.022UF 5% 50VDC RADIAL CAP CAP FILM 0.022UF 10% 50VDC RAD CAP FILM 0.022UF 10% 50VDC RAD