QYX1H223JTP1FD
QYX1H223JTP1FD
QYX1H223JTP1FD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    QYX1H223JTP1FD
  • Description
    CAP FILM 0.022UF 5% 50VDC RADIAL
  • Delivery Services
0.022 µF Film Capacitor 50V Polyester Radial
Quick Inquiry
QYX1H223JTP1FD
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.022 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 50V
Dielectric Material Polyester
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.256" L x 0.138" W (6.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)