SC104-101
Manufacturer
Signal TransformerDescription
FIXED IND 100UH 1.12A 344MOHM SM
Request for Quotation
SC104-101
lmages are for reference only.SC104-101
Delivery Services
100 µH Unshielded Inductor 1.12 A 344mOhm Max Nonstandard
SC104-101
| Material - Core | - |
| Inductance | 100 µH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 1.12 A |
| Current - Saturation (Isat) | 740mA |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 344mOhm Max |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 1 kHz |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.406" L x 0.366" W (10.30mm x 9.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.169" (4.30mm) |