SC104-271
Manufacturer
Signal TransformerDescription
FIXED IND 270UH 740MA 949MOHM SM
Request for Quotation
SC104-271
lmages are for reference only.SC104-271
Delivery Services
270 µH Unshielded Inductor 740 mA 949mOhm Max Nonstandard
SC104-271
| Material - Core | - |
| Inductance | 270 µH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 740 mA |
| Current - Saturation (Isat) | 450mA |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 949mOhm Max |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 1 kHz |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.406" L x 0.366" W (10.30mm x 9.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.169" (4.30mm) |