SC104-181
Manufacturer
Signal TransformerDescription
FIXED IND 180UH 900MA 621MOHM SM
Request for Quotation
SC104-181
lmages are for reference only.SC104-181
Delivery Services
180 µH Unshielded Inductor 900 mA 621mOhm Max Nonstandard
SC104-181
| Material - Core | - |
| Inductance | 180 µH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 900 mA |
| Current - Saturation (Isat) | 560mA |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 621mOhm Max |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 1 kHz |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.406" L x 0.366" W (10.30mm x 9.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.169" (4.30mm) |