SC104-180
Manufacturer
Signal TransformerDescription
FIXED IND 18UH 2.7A 81 MOHM SMD
Request for Quotation
SC104-180
lmages are for reference only.SC104-180
Delivery Services
18 µH Unshielded Inductor 2.7 A 81mOhm Max Nonstandard
SC104-180
| Material - Core | - |
| Inductance | 18 µH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 2.7 A |
| Current - Saturation (Isat) | 1.73A |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 81mOhm Max |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 2.52 MHz |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.406" L x 0.366" W (10.30mm x 9.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.169" (4.30mm) |