SMCJE100CA
SMCJE100CA
SMCJE100CA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SMCJE100CA
  • Description
    TVS DIODE 100VWM 162VC SMC
  • Delivery Services
162V Clamp 9.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Quick Inquiry
SMCJE100CA
Series SMCJE
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status RoHS Compliant
Type Zener
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 100V
Voltage - Breakdown (Min) 111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 162V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 9.3A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)