SMCJE120CAH
SMCJE120CAH
SMCJE120CAH
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SMCJE120CAH
  • Description
    TVS DIODE 120VWM BI
  • Delivery Services
193V Clamp 7.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Quick Inquiry
SMCJE120CAH
Series SMCJExxH
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status
Type Zener
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 120V
Voltage - Breakdown (Min) 133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 7.8A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)