SMCJE12CA
SMCJE12CA
SMCJE12CA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SMCJE12CA
  • Description
    TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMC
  • Delivery Services
19.9V Clamp 75.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Quick Inquiry
SMCJE12CA
Series SMCJE
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status RoHS Compliant
Type Zener
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V
Voltage - Breakdown (Min) 13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 75.4A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)