SMCJE10CA
SMCJE10CA
SMCJE10CA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SMCJE10CA
  • Description
    TVS DIODE 10VWM 17VC SMC
  • Delivery Services
17V Clamp 88.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Quick Inquiry
SMCJE10CA
Type Zener
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 10V
Voltage - Breakdown (Min) 11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 88.2A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)