SMCJE11A
SMCJE11A
SMCJE11A
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SMCJE11A
  • Description
    TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMC
  • Delivery Services
18.2V Clamp 82.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Quick Inquiry
SMCJE11A
Type Zener
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 11V
Voltage - Breakdown (Min) 12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 82.4A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)