SPM4010T-100M-LR
SPM4010T-100M-LR
SPM4010T-100M-LR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SPM4010T-100M-LR
  • Manufacturer
    TDK Corporation
  • Description
    FIXED IND 10UH 1.1A 650.9MOHM SM
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.1 A 650.9mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
SPM4010T-100M-LR
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer TDK Corporation
Series SPM-LR
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Metal
Inductance 10 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.1 A
Current - Saturation (Isat) 1.6A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 650.9mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.173" L x 0.161" W (4.40mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)