SPM4012T-1R5M T
SPM4012T-1R5M T
SPM4012T-1R5M T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SPM4012T-1R5M T
  • Manufacturer
    TDK Corporation
  • Description
    FIXED IND 1.5UH 3.5A 67.9MOHM SM
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
1.5 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.5 A 67.9mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
SPM4012T-1R5M T
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer TDK Corporation
Series SPM
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Metal
Inductance 1.5 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 3.5 A
Current - Saturation (Isat) 3.7A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 67.9mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.173" L x 0.161" W (4.40mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute SPM4012T-1R5M SPM4012T-1R5M SPM4012T-1R5M-CA SPM4012T-1R5M-CA02
Part Number SPM4012T-1R5M SPM4012T-1R5M SPM4012T-1R5M-CA SPM4012T-1R5M-CA02
Manufacturer TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description FIXED IND 1.5UH 3.5A 70 MOHM SMD FIXED IND 1.5UH 3.5A 70 MOHM SMD FIXED IND 1.5UH 3.5A 70 MOHM SMD FIXED IND 1.5UH 3.5A 0.0657OHM