SPM4010T-6R8M-LR
SPM4010T-6R8M-LR
SPM4010T-6R8M-LR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SPM4010T-6R8M-LR
  • Description
    FIXED IND 6.8UH 1.5A 392.2 MOHM
  • Delivery Services
6.8 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.5 A 392.2mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
SPM4010T-6R8M-LR
Manufacturer TDK Corporation
Series SPM-LR
Material - Core Metal
Inductance 6.8 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.5 A
Current - Saturation (Isat) 1.8A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 392.2mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.173" L x 0.161" W (4.40mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)