SPM4010T-3R3M-LR
SPM4010T-3R3M-LR
SPM4010T-3R3M-LR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SPM4010T-3R3M-LR
  • Description
    FIXED IND 3.3UH 2.1A 176MOHM SMD
  • Delivery Services
3.3 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.1 A 176mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
SPM4010T-3R3M-LR
Manufacturer TDK Corporation
Series SPM-LR
Material - Core Metal
Inductance 3.3 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2.1 A
Current - Saturation (Isat) 2.7A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 176mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.173" L x 0.161" W (4.40mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)