SPM4010T-2R2M-LR
SPM4010T-2R2M-LR
SPM4010T-2R2M-LR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SPM4010T-2R2M-LR
  • Description
    FIXED IND 2.2UH 2.6A 116.6 MOHM
  • Delivery Services
2.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.6 A 116.6mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
SPM4010T-2R2M-LR
Manufacturer TDK Corporation
Series SPM-LR
Material - Core Metal
Inductance 2.2 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2.6 A
Current - Saturation (Isat) 3.2A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 116.6mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.173" L x 0.161" W (4.40mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)