SPM4010T-1R5M-LR
SPM4010T-1R5M-LR
SPM4010T-1R5M-LR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SPM4010T-1R5M-LR
  • Description
    FIXED IND 1.5UH 3.4A 70.4MOHM SM
  • Delivery Services
1.5 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.4 A 70.4mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
SPM4010T-1R5M-LR
Manufacturer TDK Corporation
Series SPM-LR
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Metal
Inductance 1.5 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 3.4 A
Current - Saturation (Isat) 4A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 70.4mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.173" L x 0.161" W (4.40mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)