SPM4010T-4R7M-LR
SPM4010T-4R7M-LR
SPM4010T-4R7M-LR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SPM4010T-4R7M-LR
  • Description
    FIXED IND 4.7UH 1.8A 258.8 MOHM
  • Delivery Services
4.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.8 A 258.8mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
SPM4010T-4R7M-LR
Manufacturer TDK Corporation
Series SPM-LR
Material - Core Metal
Inductance 4.7 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.8 A
Current - Saturation (Isat) 2.2A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 258.8mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.173" L x 0.161" W (4.40mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)