TSL0808RA-102KR26-PF
TSL0808RA-102KR26-PF
TSL0808RA-102KR26-PF
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TSL0808RA-102KR26-PF
  • Description
    FIXED IND 1MH 260MA 2.2 OHM TH
  • Delivery Services
1 mH Unshielded Inductor 260 mA 2.2Ohm Max Radial, Vertical Cylinder
Quick Inquiry
TSL0808RA-102KR26-PF
Material - Core -
Inductance 1 mH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 260 mA
Current - Saturation (Isat) 260mA
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 2.2Ohm Max
Q @ Freq 30 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant 1.3MHz
Ratings -
Operating Temperature -20°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max) 0.346" (8.80mm)