TSL0808RA-221KR54-PF
TSL0808RA-221KR54-PF
TSL0808RA-221KR54-PF
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TSL0808RA-221KR54-PF
  • Manufacturer
    TDK Corporation
  • Description
    FIXED IND 220UH 540MA 530MOHM TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Vertical Cylinder
  • Delivery Services
220 µH Unshielded Inductor 540 mA 530mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
Quick Inquiry
TSL0808RA-221KR54-PF
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer TDK Corporation
Series TSL
Packaging Cut Tape (CT)-->Tape & Box (TB)
RoHS Status
Type -
Material - Core -
Inductance 220 µH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 540 mA
Current - Saturation (Isat) 540mA
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 530mOhm Max
Q @ Freq 15 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant 2.9MHz
Ratings -
Operating Temperature -20°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical Cylinder
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max) 0.346" (8.80mm)