TUW3J100E
TUW3J100E
TUW3J100E
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TUW3J100E
  • Manufacturer
    Ohmite
  • Description
    RES 100 OHM 5% 3W AXIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Axial
  • Delivery Services
100 Ohms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Wirewound
Quick Inquiry
TUW3J100E
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Through Hole Resistors -
Manufacturer Ohmite
Series TUW
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 100 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 3W
Composition Wirewound
Features Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient ±350ppm/°C
Operating Temperature -
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.315" Square x 0.866" L (8.00mm x 22.00mm)
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Failure Rate -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute TUW3J100E TUW3J10RE TUW3J15RE TUW3J1R0E
Part Number TUW3J100E TUW3J10RE TUW3J15RE TUW3J1R0E
Manufacturer Ohmite Ohmite Ohmite Ohmite
RoHS Status RoHS Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant RoHS Compliant
Description 3W CERAMIC AXIAL WIREWOUND 5% RES 10 OHM 5% 3W AXIAL RES 15 OHM 5% 3W AXIAL 3W CERAMIC AXIAL WIREWOUND 5%