TUW3J47RE
TUW3J47RE
TUW3J47RE
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TUW3J47RE
  • Manufacturer
    Ohmite
  • Description
    RES 47 OHM 5% 3W AXIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Axial
  • Delivery Services
47 Ohms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Wirewound
Quick Inquiry
TUW3J47RE
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Through Hole Resistors -
Manufacturer Ohmite
Series TUW
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 47 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 3W
Composition Wirewound
Features Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient ±350ppm/°C
Operating Temperature -
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.315" Square x 0.866" L (8.00mm x 22.00mm)
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Failure Rate -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute TUW3J43RE TUW3J47RE TUW3J4R3E TUW10J100E
Part Number TUW3J43RE TUW3J47RE TUW3J4R3E TUW10J100E
Manufacturer Ohmite Ohmite Ohmite Ohmite
RoHS Status ROHS3 Compliant RoHS Compliant ROHS3 Compliant
Description RES 43 OHM 5% 3W AXIAL 3W CERAMIC AXIAL WIREWOUND 5% RES 4.3 OHM 5% 3W AXIAL RES 100 OHM 5% 10W AXIAL