TUW3J1R0E
TUW3J1R0E
TUW3J1R0E
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TUW3J1R0E
  • Manufacturer
    Ohmite
  • Description
    3W CERAMIC AXIAL WIREWOUND 5%
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Axial
  • Delivery Services
1 Ohms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Wirewound
Quick Inquiry
TUW3J1R0E
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Through Hole Resistors -
Manufacturer Ohmite
Series TUW
Packaging Box
RoHS Status RoHS Compliant
Resistance 1 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 3W
Composition Wirewound
Features Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient ±400ppm/°C
Operating Temperature 275°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.866" L x 0.315" W (22.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm)
Number of Terminations 2
Failure Rate -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute TUW3J1R0E TUW3J100E TUW3J100E TUW3J10RE
Part Number TUW3J1R0E TUW3J100E TUW3J100E TUW3J10RE
Manufacturer Ohmite Ohmite Ohmite Ohmite
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant RoHS Compliant ROHS3 Compliant
Description RES 1 OHM 5% 3W AXIAL RES 100 OHM 5% 3W AXIAL 3W CERAMIC AXIAL WIREWOUND 5% RES 10 OHM 5% 3W AXIAL