TUW3J20RE
TUW3J20RE
TUW3J20RE
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TUW3J20RE
  • Description
    3W CERAMIC AXIAL WIREWOUND 5%
  • Delivery Services
20 Ohms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Wirewound
Quick Inquiry
TUW3J20RE
Series TUW
Packaging Box
RoHS Status RoHS Compliant
Resistance 20 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 3W
Composition Wirewound
Features Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient ±350ppm/°C
Operating Temperature 275°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.866" L x 0.315" W (22.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm)
Number of Terminations 2
Failure Rate -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute TUW3J20RE TUW3J27RE TUW3J2R0E TUW3J2R0E
Part Number TUW3J20RE TUW3J27RE TUW3J2R0E TUW3J2R0E
Manufacturer Ohmite Ohmite Ohmite Ohmite
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant RoHS Compliant
Description RES 20 OHM 5% 3W AXIAL RES 27 OHM 5% 3W AXIAL RES 2 OHM 5% 3W AXIAL 3W CERAMIC AXIAL WIREWOUND 5%