TUW3J3R0E
TUW3J3R0E
TUW3J3R0E
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TUW3J3R0E
  • Description
    RES 3 OHM 5% 3W AXIAL
  • Delivery Services
3 Ohms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Wirewound
Quick Inquiry
TUW3J3R0E
Series TUW
Packaging Bulk
RoHS Status
Resistance 3 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 3W
Composition Wirewound
Features Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient ±400ppm/°C
Operating Temperature 275°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.866" L x 0.315" W (22.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm)