TUW3J27RE
TUW3J27RE
TUW3J27RE
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TUW3J27RE
  • Description
    RES 27 OHM 5% 3W AXIAL
  • Delivery Services
27 Ohms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Wirewound
Quick Inquiry
TUW3J27RE
Series TUW
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 27 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 3W
Composition Wirewound
Features Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient ±350ppm/°C
Operating Temperature -
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.315" Square x 0.866" L (8.00mm x 22.00mm)
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Failure Rate -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Manufacturer Ohmite Ohmite Ohmite Ohmite
RoHS Status ROHS3 Compliant RoHS Compliant ROHS3 Compliant RoHS Compliant
Description RES 20 OHM 5% 3W AXIAL 3W CERAMIC AXIAL WIREWOUND 5% RES 2 OHM 5% 3W AXIAL 3W CERAMIC AXIAL WIREWOUND 5%