UKL2A150MPD
UKL2A150MPD
UKL2A150MPD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UKL2A150MPD
  • Description
    CAP ALUM 15UF 20% 100V RADIAL TH
  • Delivery Services
15 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UKL2A150MPD
Series UKL
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 15 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 100 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 110 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 220 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UKL2A150MPD1TA UKL2A150MPD1TD UKL2A150KPD UKL2A150KPD1TA
Part Number UKL2A150MPD1TA UKL2A150MPD1TD UKL2A150KPD UKL2A150KPD1TA
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 15UF 20% 100V RADIAL TH CAP ALUM 15UF 20% 100V RADIAL TH CAP ALUM 15UF 10% 100V RADIAL TH CAP ALUM 15UF 20% 100V RADIAL TH