UKL2A150MPD1TA
Manufacturer
NichiconDescription
CAP ALUM 15UF 20% 100V RADIAL TH
Request for Quotation
UKL2A150MPD1TA
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
15 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
UKL2A150MPD1TA
| Series | UKL |
| Packaging | Cut Tape (CT)-->Tape & Box (TB) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Capacitance | 15 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 100 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 110 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 220 mA @ 10 kHz |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |