UVR2D2R2MED1TD
UVR2D2R2MED1TD
UVR2D2R2MED1TD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UVR2D2R2MED1TD
  • Description
    CAP ALUM 2.2UF 20% 200V RADIAL
  • Delivery Services
2.2 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UVR2D2R2MED1TD
Series UVR
Packaging Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 2.2 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 200 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 33 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)