V10E14AUTOL1T
V10E14AUTOL1T
V10E14AUTOL1T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V10E14AUTOL1T
  • Description
    RAD VARISTOR 10MM
  • Package
    Disc 10mm
  • Delivery Services
22 V 1.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Quick Inquiry
V10E14AUTOL1T
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series AUMOV™
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 14 V
Maximum DC Volts 16 V
Varistor Voltage (Min) 19.8 V
Varistor Voltage (Typ) 22 V
Varistor Voltage (Max) 24.2 V
Current - Surge 1.5 kA
Energy 25J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 4650 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm